Czy warto kontynuować naukę na studiach magisterskich? - Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości WSZiP

Czy warto kontynuować naukę na studiach magisterskich?

Studia z definicji rozwijają możliwości poznawcze Studenta, kształtują jego spojrzenie na świat, a także pozwalają na zdobycie kwalifikacji, które mogą być przydatne na dalszych ścieżkach kariery. Czy warto po uzyskaniu tytułu licencjata „iść dalej” i uczęszczać na studia magisterskie? Kiedy ukończenie studiów drugiego stopnia jest dla nas niezbędne i jak może przełożyć się na dalszą ścieżkę kariery?

Po co jest nam potrzebny tytuł magistra? Jak możemy go zdobyć?

Zacznijmy od ostatniego pytania. Tytuł magistra można zdobyć na dwa sposoby. O tym, który z nich będzie dla Ciebie lepszy, możesz zdecydować sam. Twoja ścieżka edukacji może wyglądać następująco:

  • studia licencjackie (6 semestrów), a następnie studia magisterskie (4 semestry),
  • studia inżynierskie (7 semestrów), a następnie studia magisterskie (4 semestry),
  • studia magisterskie jednolite (10 semestrów) – bez konieczności obrony pracy licencjackiej.

Który z powyższych wariantów jest dla Ciebie? To zależy od Twoich preferencji oraz regulaminu danej uczelni.

Po co zatem jest nam potrzebny tytuł magistra? Dzięki niemu:

  • specjalizujesz się na konkretnym kierunku, dzięki czemu Twoja wartość na rynku pracy (w danej branży) wzrasta,
  • zyskujesz szersze kompetencje, gdyż na niektórych uczelniach możesz studiować na magisterce niezależnie od kierunku licencjatu,
  • pokazujesz innym, że dany kierunek jest dla Ciebie faktycznie ważny.

Czy warto kontynuować naukę na studiach II stopnia?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto mieć magistra? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – tak. Dlaczego? Zwróćmy uwagę na realia, w jakich musi odnaleźć się przyszły kandydat do pracy. Dziś posiadanie tytułu licencjata lub inżyniera nie wiąże się już z taką nobilitacją społeczną co kiedyś. Uczęszczanie na studia magisterskie jest swoistym wyróżnikiem, na który decyduje się stosunkowo niewielu Studentów. W społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że wystarczy ukończyć I stopień studiów, by odnieść sukces na rynku zawodowym. Nie zawsze tak jest. Tytuł magistra, który umieścisz w swoim CV, to swoisty sygnał dla pracodawcy, który świadczy o tym, że zależy Ci na dobrej pracy i co najważniejsze – wybrane zagadnienie jest faktycznie Twoją pasją, którą chcesz realizować zawodowo.

W jakich okolicznościach warto pójść na magisterkę?

dziewczyna, znak zapytania

Wiele osób z tytułem licencjata lub inżyniera zastanawia się, co wybrać: studia podyplomowe czy magisterskie. Odpowiedź na to pytanie nie należy do łatwych, ale warto pamiętać, że popularna magisterka jest dostępna dla szerszego grona studentów. Dlaczego? Załóżmy, że zdobyłeś tytuł licencjata rachunkowości. Jeśli po trzech latach dojdziesz do wniosku, że ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych nie jest tym, czym chciałbyś się zajmować przez całe życie, możesz na drugim stopniu pójść np. na  studia Zarządzanie. Wiele uczelni dopuszcza taką możliwość, dzięki czemu nie musisz zaczynać kolejnego kierunku od przysłowiowego zera. Oczywiście może się zdarzyć, że w toku nauczania konieczne będzie nadrobienie niektórych zaległości, ale przy odrobinie wysiłku jest to jak najbardziej możliwe.

Jak studiować na studiach magisterskich? Od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy rozpoczynasz magisterkę od razu po zdobyciu tytułu licencjata, czy też dałeś sobie kilka lat przerwy, warto przy wyborze kierunku na studiach II stopnia zadać sobie kilka pytań.

  1. Przemyśl, czy dany kierunek jest faktycznie tym, co chcesz robić w życiu. Jeśli uważasz, że w przyszłości chcesz przekazywać swą wiedzę innym, zastanów się nad doktoratem lub wybierz dodatkowo np. studia magisterskie Pedagogika Opiekuńcza z Terapią Pedagogiczną. Ucząc się równolegle na dwóch kierunkach, zaoszczędzisz czas i przyspieszysz realizację swoich zawodowych marzeń.
  2. Jeśli już pracujesz, zastanów się nad studiami magisterskimi z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. To propozycja dla tych osób, które ze względu na swe obowiązki, nie są w stanie uczęszczać na wszystkie zajęcia organizowane bezpośrednio na uczelni. Pamiętaj, że studia magisterskie nie muszą być ostatnim etapem na Twojej edukacyjnej ścieżce. Wręcz przeciwnie – po ich zakończeniu możesz zacząć uczęszczać na studia podyplomowe lub wybrać wspomniany doktorat. Wybierając kierunek na magisterce, warto uwzględniać swoje plany zawodowe, edukacyjne i rozwojowe.
  3. Jeśli chcesz zmienić kierunek i od razu rozpocząć naukę na studiach II stopnia, pamiętaj, że niektóre uczelnie wymagają od kandydatów zdania egzaminów wstępnych. Wybierając oblegany kierunek, musisz liczyć się z tym, że uzyskany na nich wynik będzie decydował o przyjęciu Cię na studia. Być może okaże się, że już wcześniej będziesz musiał rozpocząć przygotowania do zdania egzaminu.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz studia magisterskie ze wspomaganie przez Internet, czy też naukę w trybie stacjonarnym, to pamiętaj, że posiadanie tytułu mgr. może być kluczowe dla Twojego zawodowego startu, a także przebiegu całej dalszej kariery.

 

 

ul. Wrocławska 10
58-309 Wałbrzych