Studia z definicji rozwijają możliwości poznawcze Studenta, kształtują jego spojrzenie na świat, a także pozwalają na zdobycie kwalifikacji, które mogą być przydatne na dalszych ścieżkach kariery. Czy warto po uzyskaniu tytułu licencjata „iść dalej” i uczęszczać na studia magisterskie? Kiedy ukończenie studiów drugiego stopnia jest dla nas niezbędne i jak może przełożyć się na dalszą ścieżkę kariery?
Zacznijmy od ostatniego pytania. Tytuł magistra można zdobyć na dwa sposoby. O tym, który z nich będzie dla Ciebie lepszy, możesz zdecydować sam. Twoja ścieżka edukacji może wyglądać następująco:
Który z powyższych wariantów jest dla Ciebie? To zależy od Twoich preferencji oraz regulaminu danej uczelni.
Po co zatem jest nam potrzebny tytuł magistra? Dzięki niemu:
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto mieć magistra? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – tak. Dlaczego? Zwróćmy uwagę na realia, w jakich musi odnaleźć się przyszły kandydat do pracy. Dziś posiadanie tytułu licencjata lub inżyniera nie wiąże się już z taką nobilitacją społeczną co kiedyś. Uczęszczanie na studia magisterskie jest swoistym wyróżnikiem, na który decyduje się stosunkowo niewielu Studentów. W społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że wystarczy ukończyć I stopień studiów, by odnieść sukces na rynku zawodowym. Nie zawsze tak jest. Tytuł magistra, który umieścisz w swoim CV, to swoisty sygnał dla pracodawcy, który świadczy o tym, że zależy Ci na dobrej pracy i co najważniejsze – wybrane zagadnienie jest faktycznie Twoją pasją, którą chcesz realizować zawodowo.
Wiele osób z tytułem licencjata lub inżyniera zastanawia się, co wybrać: studia podyplomowe czy magisterskie. Odpowiedź na to pytanie nie należy do łatwych, ale warto pamiętać, że popularna magisterka jest dostępna dla szerszego grona studentów. Dlaczego? Załóżmy, że zdobyłeś tytuł licencjata rachunkowości. Jeśli po trzech latach dojdziesz do wniosku, że ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych nie jest tym, czym chciałbyś się zajmować przez całe życie, możesz na drugim stopniu pójść np. na studia Zarządzanie. Wiele uczelni dopuszcza taką możliwość, dzięki czemu nie musisz zaczynać kolejnego kierunku od przysłowiowego zera. Oczywiście może się zdarzyć, że w toku nauczania konieczne będzie nadrobienie niektórych zaległości, ale przy odrobinie wysiłku jest to jak najbardziej możliwe.
Niezależnie od tego, czy rozpoczynasz magisterkę od razu po zdobyciu tytułu licencjata, czy też dałeś sobie kilka lat przerwy, warto przy wyborze kierunku na studiach II stopnia zadać sobie kilka pytań.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz studia magisterskie ze wspomaganie przez Internet, czy też naukę w trybie stacjonarnym, to pamiętaj, że posiadanie tytułu mgr. może być kluczowe dla Twojego zawodowego startu, a także przebiegu całej dalszej kariery.