Arteterapia i metody terapii sztuką - na czym polega - Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości WSZiP

Arteterapia i metody terapii sztuką – na czym polega

Wykorzystywanie różnych form sztuki do leczenia i rehabilitacji dzieci oraz dorosłych to arteterapia. Innymi słowy, jest to terapia przez sztukę. Mogą ją wykonywać wszystkie osoby, które mają odpowiednie wykształcenie, zapewniane przez kursy oraz studia podyplomowe. Jak wyglądają metody terapii sztuką i jak zdobyć odpowiednie umiejętności do ich praktykowania?

Jak wygląda arteterapia?

Występują różne metody terapii sztuką, ale wszystko sprowadza się do jednego: ekspresji artystycznej, oczyszczenia i otwarcia na terapeutę. Choreoterapia jest terapią tańcem i ruchem. Pacjent musi odrzucić stare wzorce ruchowe i nauczyć się nowych, aby złagodzić stres. Relaksuje, napawa radością i daje poczucie otwartości. Muzykoterapia polega na słuchaniu utworów, śpiewaniu i graniu na instrumentach muzycznych. Stwarza poczucie wolności i daje pacjentom pewność otwarcia się oraz wyrażania swoich opinii i poglądów. Terapia malarska, rysunkowa i rzeźbiarska pozwala pacjentom wyrazić swoje uczucia i pomóc im wiele dowiedzieć się o ich emocjach. Dzieło wykonane przez taką osobę może być bardzo pomocne terapeucie w odnalezieniu źródła problemu. Biorąc pod uwagę poziom złożoności, jaki ma arteterapia, studia magisterskie to najlepsze rozwiązanie w celu zdobycia kompleksowej wiedzy.

Jak zostać arteterapeutą?

Wiele osób, które chcą pomóc komuś z zaburzeniami psychicznymi za pomocą sztuki, zastanawia się, jak wygląda proces edukacji w tym kierunku. Z pomocą przychodzi pedagogika studia magisterskie. Zajęcia prowadzone na tym kierunku dotyczą głównie podstaw, takich jak wprowadzenie do arteterapii i struktura procesu arteterapii. Podczas szkolenia studenci zostaną zapoznani z metodami diagnostycznymi i studiami przypadków. Po ukończeniu szkolenia studenci zrozumieją, jak działa arteterapia i nauczą się tworzyć zindywidualizowane plany leczenia dla swoich pacjentów. Organizacja procesu diagnostyczno-terapeutycznego to podstawa w pracy arteterapeuty. Ważna jest również praktyka, dlatego warsztaty umiejętności wychowawczych pozwolą na sprawdzenie wiedzy w środowisku.

Studia związane z arteterapią są idealne dla pasjonatów sztuki i psychologii. Terapia muzyką, malarstwem czy teatrem jest bardzo zajmująca i pokazuje, jak ważna jest sztuka w naszym życiu. Nauka postępowania z pacjentami z różnymi zaburzeniami i chęć niesienia im pomocy to coś, co należy podziwiać. Osoby chcące iść w tym kierunku należy podziwiać i dziękować im, że chcą poświęcić swój czas na polepszanie stanu psychicznego osób w potrzebie.

ul. Wrocławska 10
58-309 Wałbrzych