Wiele osób odkrywa w sobie powołanie do nauczania dzieci i młodzieży. Kiedy dzieje się to odpowiednio wcześnie, jako przyszli studenci kierują się na uczelnię, aby ukończyć pedagogikę. Kiedy jednak staje się to późno (np. po skończonych studiach z innego kierunku), tacy ludzie zastanawiają się, czy muszą iść od początku na studia pedagogiczne, a wcześniejsze osiągnięcia przekreślić. Nic bardziej mylnego! Ciekawi Cię, jak można zostać nauczycielem i zdobyć uprawnienia pedagogiczne? Zapraszamy do lektury!
Nauczycielem nie może zostać byle kto. Musi to być osoba, która ma konkretne cechy oraz przeszła odpowiednie szkolenie. Może je odbyć na popularnych studiach pedagogicznych, jednak brak dyplomu z tego kierunku nie przekreśla marzeń o zostaniu nauczycielem. Z pomocą przychodzi kurs pedagogiczny oraz studia podyplomowe, dzięki którym można nabyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego określiło, że przygotowanie do zdobycia dokumentu, jakim są uprawnienia pedagogiczne, potrzeba 270 godzin zajęć teoretycznych i 150 godzin praktyk. Po wszystkim przeprowadzany jest egzamin, którego zdanie owocuje zdobyciem uprawnień.
Jedną z dróg zdobycia uprawnień pedagogicznych są studia podyplomowe, na które może się udać osoba, która ukończyła licencjat bądź studia magisterskie. Zaletą tego kierunku jest szybki proces nauki oraz to, że wiele uczelni umożliwia odbywanie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.. Przygotowanie pedagogiczne odbywa się na poziomie kilku specjalizacji, więc każda osoba zainteresowana może wybrać tę, która najbardziej go interesuje i która wiąże się z jego obraną drogą zawodową.
Ukończenie kursu pedagogicznego to kolejna z kilku dróg w celu zdobycia uprawnień nauczycielskich. Jest on jednak potrzebny nie tylko nauczycielom, ale także osobom, które chcą pracować jako pedagog lub psycholog szkolny, opiekun przedszkolny i na wszelkich innych stanowiskach, które są związane z opieką nad nieletnimi w publicznych placówkach. W dzisiejszych czasach popularne są metody kształcenia na odległość- jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na dojazdy na uczelnię lub w inne miejsce, gdzie odbywa się kurs. Dzięki zajęciom z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość można uczyć się w każdym miejscu, które ma połączenie do internetu.
Bycie nauczycielem to ciężka, ale niezwykle satysfakcjonująca praca. Przekazywanie wiedzy młodszym pokoleniom oraz kształtowanie ich postaw obywatelskich to niezwykle odpowiedzialne zadanie, którego nie każdy jest w stanie się podjąć. Aby wykonywać te czynności, potrzebne jest profesjonalne wykształcenie, które można nabyć na kursach oraz studiach w WSZiP.
Artykuł ma charakter blogowy i nie stanowi oferty studiów WSZIP.