Zarządzanie czasem podczas studiów niestacjonarnych: jak efektywnie planować naukę i pracę - Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości WSZiP

Zarządzanie czasem podczas studiów niestacjonarnych: jak efektywnie planować naukę i pracę

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie zarządzanie czasem jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych celów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dzięki dobrej organizacji opartej na konkretnym planie działania połączonej z jego optymalizacją mamy czas na odpoczynek. Pozwala to na zachowanie równowagi w życiu codziennym w szczególności, gdy należymy do grona studentów aktywnych zawodowo, którzy od wielu lat podkreślają, jak trudne i wymagające odpowiedniego zarządzania czasem jest łączenie nauki i pracy. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na studia niestacjonarne, w tym m.in. studia przez Internet .

Studia online – wygodny sposób na połączenie pracy i nauki w jednym

Zarówno studia licencjackie, jak i studia magisterskie online w przypadku wielu osób mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, który pozwoli na jednoczesne podnoszenie poziomu swojej edukacji oraz zyskiwanie doświadczenia zawodowego.

Studia zdalne dają nie tylko możliwość ograniczenia czasu potrzebnego na dojazdy do uczelni i z powrotem, ale i kosztów z tym związanych. W dogodnym dla siebie miejscu np. w miejscu zamieszkania, Student łączy się na żywo, zgodnie z harmonogramem dla danego kierunku i specjalności z salą wykładową Uczelni i na żywo czynnie bierze udział w zajęciach, realizuje dany materiał i zdaje egzaminy. Choroba, wyjazd służbowy, czy wojaże zagraniczne już nie są ogranicznikami w byciu na zajęciach i w realizacji aktualnych zawodowych czy rodzinnych obowiązków.

 

 

Zarządzanie czasem – czyli jak zaplanować naukę i pracę zawodową podczas studiów niestacjonarnych?

W dzisiejszych czasach duże grono społeczeństwa żyje w pośpiechu i niekiedy wręcz nie dostrzega, jak czas potrafi szybko płynąć. W natłoku obowiązków i zadań do wykonania, gdzie doba ma zaledwie 24 godziny, skuteczne zarządzanie czasem pozwoli nie tylko na znaczne ograniczenie stresu, ale także m.in. na:

  • zwiększenie efektywności w zakresie nauka a praca,
  • zyskanie więcej czasu na relaks i regenerację,
  • możliwość rozwijania swoich pasji,
  • osiągnięcie odpowiedniego balansu w życiu,
  • zwiększenie kreatywności oraz chęci działania.

Umiejętne planowanie obowiązków poprawia jakość życia osobistego, edukacyjnego i zawodowego. Jednak zanim to się stanie warto, abyśmy dokonali szczegółowej analizy na podstawie następujących kryteriów, co z pewnością przyczyni się do skutecznej organizacji i zarządzania czasem, tj.:

  1. Właściwe określenie celu – ten niezwykle ważny punkt ma na celu pomóc w zapanowaniu nad ilością oraz różnorodnością zadań, nadając im konkretny priorytet.
  2. Dbałość o porządek – nie od dziś wiadomo, że chaos na biurku lub w pomieszczeniu ma negatywny wpływ na skupienie i efektywność w zakresie nauki oraz pracy.
  3. Planowanie przerw – niezwykle ważny w naszym życiu jest odpoczynek, odpowiednia ilość czasu przeznaczona na regenerację pozwala na zwiększenie wydajności na wielu polach.
  4. Korzystaj z planera – to jedno z prostszych narzędzi, dzięki któremu możemy nieustannie optymalizować procesy, podsumować działania z danego tygodnia i planować czas na odpoczynek.
  5. Jedna sprawa zamiast kilku – robienie kilku rzeczy jednocześnie często prowadzi do chaosu, który generuje stres, lepiej skupić się na jednym zadaniu i wykonać je od początku do końca, co pozwoli na realizację kolejnego.

 

Artykuł ma charakter blogowy i nie stanowi oferty studiów WSZIP.

ul. Wrocławska 10
58-309 Wałbrzych