Socjoterapia a psychoterapia - różnice, co wybrać? - Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości WSZiP

Socjoterapia a psychoterapia – różnice, co wybrać?

Z chorobami psychicznymi zmaga się wiele osób, które poszukując pomocy, zgłaszają się do specjalisty. Co ważne, psychiatra nie jest jedynym rozwiązaniem ich kłopotów. Często rozwiązaniem problemów może okazać się wsparcie socjoterapeuty.

Psychoterapia a socjoterapia

Psychoterapia to metoda leczenia schorzeń oraz zaburzeń i wszelkich nieprawidłowości dotyczących ludzkiej psychiki. Podczas niej lekarz prowadzący terapię ma bezpośredni kontakt z pacjentem. Psychoterapię można podzielić na kilka nurtów, takich jak: terapia psychodynamiczna, systemowa, humanistyczna, poznawczo- behawioralna, skoncentrowana na rozwiązaniach, psychoterapia Gestalt. Celem psychoterapii jest nie tylko leczenie zaburzeń psychicznych, ale także zmiany w strukturze psychicznej i wzrost potencjału osobowościowego. Metoda ta oddziałuje na zmianę postawy i pomaga w zrozumieniu własnych emocji i nauczeniu się radzenia sobie z nimi. Specjalista zajmuje się leczeniem przede wszystkim osób z nerwicami, depresją, stanami lękowymi, uzależnionych, fobiami czy zaburzeniami żywienia. Warto pamiętać, że metoda ta nie tylko jest formą leczenia, ale też wspiera pacjenta. Lekarz bazuje w niej przede wszystkim na rozmowie z pacjentem, ponadto może korzystać np. z analizy snów, symboli, hipnozy, rysunku terapeutycznego czy pisania listów.

A czym jest socjoterapia?

Socjoterapia to rodzona siostra psychoterapii. W ostatnich latach coraz bardziej wzrasta znaczenie czynnika społecznego w psychoterapii. Specjaliści zdają sobie sprawę z tego, że człowiek to jednostka biologiczna, ale również społeczna. Psychoterapia społeczna (inaczej socjoterapia) jest to więc nowa dziedzina, która zyskuje dużą popularność. Jak można dowiedzieć się ze słownika psychologii, socjoterapia to forma oddziaływania terapeutycznego, która bazuje na użyciu wpływu środowiska społecznego, korzystnego oddziaływania grupy społecznej czy interakcji społecznych. Socjoterapia skierowana jest między innymi do dzieci oraz młodzieży zmagających się z zaburzeniami zachowania, emocjonalnymi, cierpiących na choroby psychiczne, niepełnosprawnych czy z zaburzeniami osobowości, a także tych wykluczonych. Warto dodać, że socjoterapia to nie tylko terapia zajęciowa, to także element oddziaływań pedagogicznych i psychoterapeutycznych. Istotna jest w niej grupa terapeutyczna. Celem socjoterapii jest przyswojenie wiedzy i nauczenie się zasad funkcjonowania w społeczeństwie. Ponadto socjoterapia daje możliwość zdobycia nowych umiejętności, poznania mechanizmów uzależnienia i swoich emocji. Do popularnych technik wykorzystywanych na takich zajęciach należą: trening umiejętności społecznych, ludoterapia, trening interpersonalny, trening samoobsługi.

Studia podyplomowe z socjoterapii – dla kogo?

Studia podyplomowe na kierunku socjoterapii to świetna propozycja dla osób, które:

  • ukończyły studia wyższe, są pedagogami, psychologami, socjologami, terapeutami, pracownikami socjalnymi czy też osobami zatrudnionymi, czy też chcącymi rozpocząć pracę w placówkach podległych MPiPS,
  • posiadają przygotowanie pedagogiczne i pracują w ośrodkach wychowawczych, socjoterapeutycznych, szkołach,
  • ukończyły studia pedagogiczne, ale nie są związane z powyższymi rodzajami pracy.

Tego rodzaju kierunek daje wiele możliwości zatrudnienia, między innymi w domach i ośrodkach pomocy społecznej, pogotowiach opiekuńczych czy sądach i szkołach. Warto wybrać ten kierunek, jeżeli zależy nam na pomocy głównie dzieciom i młodzieży. Chcemy pracować w grupie i nie boimy się wyzwań.

 

Artykuł ma charakter blogowy i nie stanowi oferty studiów WSZIP.

ul. Wrocławska 10
58-309 Wałbrzych