O czym pamiętać idąc na studia? - Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości WSZiP

O czym pamiętać idąc na studia?

O CZYM PAMI ĘTAĆ IDĄC NA STUDIA?

Studenci wkraczający w życie studenckie czasami zastanawiają się, co ich czeka po rozpoczęciu roku akademickiego. Czym studia wyższe różnią się od nauki w liceum i o czym należy pamiętać, rozpoczynając swój pierwszy rok nauki na uczelni wyższej?

Dziewczyna pokazująca kciuki. Znajdź odpowiednie lokum do zamieszkania Ilość szczęśliwców, którzy mogą studiować w swoim rodzinnym mieście jest niestety ograniczona. Większość studentów zmienia nie tylko liceum na uczelnię, ale także swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania na zupełnie nowe zakwaterowanie. Według wielu, znalezienie odpowiedniego lokum na czas studiów jest kluczem do uzyskania zadowolenia ze swojego trybu życia. Jeśli zamierzmy korzystać z życia studenckiego, warto znaleźć sobie pokój lub mieszkanie do wynajęcia w zasięgu nocnej komunikacja miejskiej. Jeśli studiujemy w trybie stacjonarnym, w naszym planie zajęć prawdopodobnie spotkamy się z przerwami, z których przynajmniej jedna powinna być spędzana w domu. Dlatego, warto znaleźć sobie stancję blisko uczelni lub przynajmniej w takiej lokalizacji, która jest dobrze skomunikowana z miasteczkiem akademickim.


Naucz się samodyscypliny w nauce

Rozpoczęcie studiów wiąże się także ze zmianą trybu nauki. Na zajęcia nie trzeba zwykle przychodzić przygotowanym tak jak na lekcje w szkole.

Kolokwia nie zdarzają się tak często jak klasówki. Dla wielu studentów może to być złudne – tak naprawdę już po pierwszej sesji okazuje się, że mimo braku odgórnych wymagań, warto uczyć się na bieżąco. Jeśli tego zaniechamy, nasza sesja egzaminacyjna może skończyć się z niezadowalającymi wynikami. Sprawmy, aby studia wyższe były przyjemnością, zamiast katorgą.

Postaw na zdobywanie doświadczenia

Wszelkie statystyki pokazują, że angażowanie się w zdobywanie pierwszych doświadczeń przygotowujących do zawodu już na studiach, przynosi wymierne korzyści w przyszłości. Jeśli masz obraną ścieżkę zawodową, znajdź osoby, które już podążają nią od kilku lat. Prześledź ich kariery i spróbuj poszukać zajęć, dzięki którym możliwe będzie zdobywanie doświadczenia zawodowego o zbliżonym profilu. Zdecydowanie podejmowanie staży, praktyk i wolontariatów oraz udzielanie się charytatywnie jest pożądane w życiu studenckim.

Rozważnie wybierz przedmioty do studiowania Większość kierunków pozwala na to, aby student samodzielnie kształtował swoją ścieżkę kariery. Zdecydowanie dobrze jest mieć plan już na początku, a najlepiej: iść na studia wyższe z określonymi zainteresowaniami. Jeśli interesuje nas psychologia kryminalna, postarajmy się dobierać przedmioty i kursy w taki sposób, aby ścieżka edukacyjna pozwoliła nam zdobyć jak najszersze spectrum dla odbywania w przyszłości zawodu kryminologa. Nie rozdrabniajmy się na drobne i skupmy się na celu.

*Artykuł opracowany na podstawie rozmów ze studentami https://wwszip.pl/

ul. Wrocławska 10
58-309 Wałbrzych