Studia podyplomowe — skuteczny sposób na podniesienie kwalifikacji zawodowych
Dynamiczna sytuacja na rynku pracy sprawia, że konieczne jest dokształcanie się właściwie przez całe życie. Kształcenie ustawiczne to coś więcej niż ukończenie studiów wyższych. Jak pozostać cenionym specjalistą na rynku pracy? Dobrym pomysłem w XXI wieku są studia podyplomowe ukończone w placówce, która stawia na rozwój praktycznych umiejętności?
Studia podyplomowe — dlaczego jest to dobry pomysł?
Istnieje wiele powodów sprawiających, że studia podyplomowe to dobry sposób na rozwój kompetencji zawodowych. Po pierwsze, pozwalają one rozwinąć kompetencje zawodowe w branży. Przykładowo, osoba z wykształceniem ekonomicznym może poszerzyć swoje kwalifikacje np. w obszarze zarządzania, negocjacji czy marketingu.
Po drugie, w odróżnieniu od tradycyjnych studiów akademickich, studia podyplomowe trwają znacznie krócej i można pogodzić je z pracą zawodową. Dzięki temu jest to takie rozwiązanie, na które decydują się zarówno pracownicy stawiający pierwsze kroki w branży, jak i doświadczeni specjaliści, którzy poszukują czegoś nowego. Dobrze dobrany kurs zwiększa szanse na zdobycie lepszej pracy lub awans w obecnym miejscu pracy.
Wreszcie, studia podyplomowe to rozwiązanie, które pod jeszcze jednym względem różni się od edukacji akademickiej. Podczas gdy studia (licencjackie czy magisterskie) są skupione na wiedzy teoretycznej, nauka w ramach kursów podyplomowych to nacisk na doskonalenie umiejętności praktycznych.
Studia podyplomowe — gdzie warto się uczyć?
Wbrew pozorom, niełatwo wybrać takie studia podyplomowe, które okażą się satysfakcjonujące. Sytuacji nie poprawia fakt, że w Polsce działa obecnie kilkaset uczelni wyższych (znaczna część z nich ma w swojej ofercie kursy podyplomowe).
Podczas podejmowania decyzji należy zdecydować się na taki ośrodek edukacyjny, który stawia na poszerzanie praktycznej wiedzy i umiejętności. Do tego typu uczelni należy między innymi WSZiP — Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości. W ofercie tej uczelni można znaleźć studia podyplomowe w takich obszarach jak na przykład:
zarządzanie (w tym m.in. coaching, negocjacje, kadry i płace, logistyka w przedsiębiorstwie, zarządzanie projektami i zasobami ludzkimi itd.),
psychologia i pedagogika, w tym także pedagogika specjalna,
prawo-administracja (mediacje rodzinne, ochrona danych osobowych, prawo pracy, wycena nieruchomości),
ochrona zdrowia (w tym np. nadzór sanitarno-epidemiologiczny, dietetyka, zarządzanie w ochronie zdrowia, profilaktyka zdrowotna),
oraz wiele innych.