Praca jako inżynier procesu - zakres obowiązków, na czym polega? - Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości WSZiP

Praca jako inżynier procesu – zakres obowiązków, na czym polega?

Wydajność i efektywność produkcji determinują osiąganie przez firmę sukcesów rynkowych. Każde przedsiębiorstwo przemysłowe lub logistyczne dąży do tego, by procesy produkcyjne, magazynowe i spedycyjne przebiegały sprawnie. Optymalizacja takich procesów to stałe poszukiwanie złotego środka – czyli sytuacji, w której jak najlepiej wykorzystujemy wiedzę i umiejętności pracowników przy jednoczesnym zapewnieniu im odpowiednich warunków pracy, oraz doboru odpowiednich maszyn i ich ustawień, dzięki którym proces będzie sprawny, ekonomiczny, a sam produkt lub usługa – wysokiej jakości. Analizą parametrów produkcji i wdrażaniem zmian ukierunkowanych na optymalizację zachodzących procesów, zajmuje się zawodowo inżynier procesu.

Optymalizacja procesów a koszty przedsiębiorstwa

Oprócz sukcesów w postaci rozpoznawalności marki i uznania klientów, które przekładają się na zwiększenie sprzedaży, inżynier procesu dba o to, by zmniejszyć koszty przedsiębiorstwa i zredukować jego niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Połączenie tych wszystkich aspektów, to niezwykle złożona kwestia, która wymaga od inżyniera umiejętności abstrakcyjnego myślenia oraz przekrojowej wiedzy, a także wiedzy specjalistycznej, związanej bezpośrednio z branżą i procesami produkcyjnymi lub chemicznymi, kluczowymi dla danej linii produkcyjnej.

Wiedza a zarządzanie

Inżynieria procesu to specyficzna forma zarządzania. Jednak do pozostania inżynierem procesu nie wystarczy ani sama znajomość i doświadczenie wynikające z pracy na linii produkcyjnej, ani sama wiedza związana z zarządzaniem i managementem. Studia inżynieria procesu pozwalają na przygotowanie pracownika do świadczenia pracy na tym wymagającym stanowisku. Studia inżynierskie uczą jak w syntetyczny sposób łączyć praktyczne doświadczenie z kompetencjami menedżerskimi. To doskonała alternatywa dla doświadczonych pracowników, którzy chcą powoli wspinać się po drabinie kariery zawodowej i ambitnie stosować nabytą wiedzę w praktyce.

Inżynier procesu – zawód przyszłości

Od inżyniera procesu oczekuje się umiejętności myślenia strategicznego i perspektywicznego spojrzenia na różnorodne zagadnienia związane z funkcjonowaniem firmy. Doświadczenie, umiejętności interpersonalne oraz wiedza podparta stosownym dyplomem to atuty mocno pożądane na rynku pracy. Umiejętności analityczne, uważność i zaangażowanie to kluczowe cechy dobrego inżyniera procesu, które wzmacniają jego warsztat pracy. Dynamiczne i bardzo konkurencyjne środowisko pracy przedsiębiorstw wymaga traktowania optymalizacji produkcji jako nieustannego procesu doskonalenia.

 

Artykuł ma charakter blogowy i nie stanowi oferty studiów WSZIP.

ul. Wrocławska 10
58-309 Wałbrzych