Na naukę nigdy nie jest za późno! - Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości WSZiP

Na naukę nigdy nie jest za późno!

Na naukę nigdy nie jest za późno!

Dobrej jakości wykształcenie wyższe było, jest i prawdopodobnie długo jeszcze będzie kluczem do rynku pracy oraz rozwoju osobistego. Życie prowadzi ludzi różnymi ścieżkami. Niestety często trudności związane z nauką nie są odpowiednio szybko nadrabiane, a przez to wiele osób na pewnym etapie życia porzuca swoje marzenia o zdobyciu wykształcenia wyższego. Dlaczego warto na nowo otworzyć umysł do pochłaniania wiedzy? Jak się przygotować odpowiednio by osiągnąć swój edukacyjny sukces? Tego i wiele więcej dowiesz się po przeczytaniu tego wpisu.

 

tablet, naukaCzłowiek uczy się całe życie

Nie od dziś w powszechnej opinii nauka jest uważana za domenę dzieci oraz młodzieży. Nic bardziej mylnego. Oczywiście ludzie młodzi statystycznie szybciej pochłaniają wiedzę. Jednak najczęściej przyjmowana jest bezrefleksyjnie co na dłuższą metę paradoksalnie potrafi dać efekt w postaci ZZZ, czyli Zakuj, Zdaj, Zapomnij. Takie podejście skutkuje najczęściej niezrozumieniem w pełni materiału, a to mimo, że nie zawsze musi mieć odzwierciedlenie w słabszych wynikach. Niemniej braki te wyjdą jeżeli nie w szkole czy na uczelni, to w pracy lub karierze naukowej.
Kiedy mamy zamiar powrotu do nauki zwykle mamy bardziej dojrzałe podejście do nauki, która staje się narzędziem do zdobycia wymarzonej pracy czy tytułu naukowego. Przez to wiedza zdobyta co prawda nieco ciężej będzie mogła zostać wykorzystana bardziej efektywnie.

 

Dlaczego chcesz podjąć studia po latach?

Zanim zaczniesz przygotowania do nadrobienia braków i ewentualnej poprawy matury, zadaj sobie pytanie co chcesz osiągnąć poprzez studia. Pozwoli Ci to rozplanować pracę, która będzie niezbędna przed rozpoczęciem roku akademickiego. Przykładowo aplikowanie na kierunek lekarski w wieku lat 40-tu może nie być dobrym pomysłem kiedy Twoją główną aspiracją są potencjalne wysokie zarobki. Lepszym wówczas rozwiązaniem jeżeli masz dryg do przedmiotów ścisłych będą studia inżynierskie. Trwają one zwykle 7 semestrów w porównaniu do 12 semestrów jednolitych studiów lekarskich i około 10 w przypadku chęci zdobycia tytułu magistra na innych kierunkach. Studia inżynierskie warto łączyć czym szybciej z dodatkowymi kursami bądź studiami podyplomowymi. Jeżeli ukończyłeś wcześniej studia pierwszego bądź drugiego stopnia masz możliwość podjęcia jednocześnie studia podyplomowo w tym samym czasie co inżynierskie, co jeszcze bardziej skróci czas nauki. Pamiętaj jednak, że jest to dobry pomysł, tylko gdy masz pewność, że bez problemu poradzisz sobie z wymaganym materiałem, a ponadto zajęcia między studiami nie będą ze sobą kolidowały.

ul. Wrocławska 10
58-309 Wałbrzych