WSZiP bez barier: Wsparcie dla studentów ze szczególnymi potrzebami - Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości WSZiP

WSZiP bez barier: Wsparcie dla studentów ze szczególnymi potrzebami

Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu z pełnym zaangażowaniem dąży do zapewnienia komfortowego i bezpiecznego dostępu do swoich obiektów wszystkim studentom, w tym osobom ze szczególnymi potrzebami i z niepełnosprawnością. Nasza Uczelnia oferuje różnorodne formy wsparcia, które ułatwiają proces studiowania, a także podejmuje aktywne działania na rzecz równych szans w realizacji programu studiów.

Dostosowanie procesu kształcenia

Rozumiemy, że studenci ze szczególnymi potrzebami mogą wymagać indywidualnych rozwiązań. W ramach racjonalnych dostosowań istnieje możliwość wnioskowania o adaptacje w zakresie uczestnictwa w zajęciach oraz organizacji egzaminów i zaliczeń. Pragniemy podkreślić, że wszelkie formy wsparcia mają na celu wyrównanie szans edukacyjnych, bez obniżania poziomu wymagań akademickich. Naszym celem jest zapewnienie pełnego dostępu do kształcenia i prowadzenia działalności naukowej w WSZiP, w szczególności poprzez:

Adaptacje w zakresie zajęć

  • Zmiana sposobu uczestnictwa: Możliwość odrobienia nadliczbowych godzin absencji, wynikających ze spraw związanych z niepełnosprawnością.
  • Wsparcie osób wspomagających: Możliwość korzystania z pomocy tłumacza języka migowego, asystenta dydaktycznego czy asystenta laboratoryjnego w trakcie zajęć i/lub egzaminu.
  • Alternatywne formy zapisu i urządzenia wspomagające: Możliwość stosowania alternatywnych form zapisu na użytek własny oraz korzystania z dodatkowych urządzeń, takich jak dyktafony, komputery (w tym specjalistyczne), tablety, oprogramowanie udźwiękawiające, urządzenia brajlowskie, klawiatury alternatywne oraz urządzenia tłumaczące w czasie rzeczywistym. W przypadku korzystania z tych urządzeń, prosimy o wcześniejsze poinformowanie prowadzącego zajęcia.

Adaptacje w zakresie egzaminów i zaliczeń

  • Zmiana terminu: Możliwość zmiany terminu zaliczenia/egzaminu; możliwość zmiany organizacji sesji egzaminacyjnej.
  • Zmiana formy: Możliwość zmiany formy egzaminu/zaliczenia (np. z pisemnej na ustną lub odwrotnie).
  • Wydłużenie czasu: Wydłużenie czasu trwania egzaminu/zaliczenia do 50% czasu podstawowego.
  • Konspekt odpowiedzi: Możliwość przygotowania pisemnego konspektu odpowiedzi w czasie egzaminu ustnego.
  • Krótkie przerwy: Możliwość korzystania z krótkich przerw podczas egzaminu.
  • Urządzenia wspomagające: Możliwość korzystania z dodatkowych urządzeń wspomagających, m.in.: komputerów (w tym specjalistycznych), tabletów, oprogramowania udźwiękawiającego, urządzeń brajlowskich, klawiatur alternatywnych.
  • Pomoc osób wspomagających: Możliwość korzystania z pomocy tłumacza języka migowego czy asystenta dydaktycznego.

 

Wniosek o dostosowanie procesu kształcenia – Pobierz plik


 

Pełnomocnik Rektora ds. Studentów z Niepełnosprawnością

Funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Studentów z Niepełnosprawnością w roku akademickim 2024/2025 pełni:

dr Joanna Dejnaka

Jej rolą jest kompleksowe wspieranie studentów ze szczególnymi potrzebami, a także inicjowanie i koordynowanie działań mających na celu zapewnienie dostępności Uczelni. Dr J. Dejnaka jest pierwszym punktem kontaktu dla studentów potrzebujących wsparcia i informacji.

  • Adres e-mail: prsn@wwszip.pl

Poniżej zamieszczamy wewnętrzne akty prawne dotyczące zadań Pełnomocnika Rektora ds. Studentów z Niepełnosprawnością:

  1. Zarządzenie nr 2/2023 Rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości z siedzibą w Wałbrzychu z dnia 02 lutego 2023 r. w sprawie: dostosowania procesu kształcenia do potrzeb osób z niepełnosprawnością [Link do Zarządzenia].
  2. Zarządzenie nr 3/2023 Rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości z siedzibą w Wałbrzychu z dnia 02 lutego 2023 r. w sprawie: regulaminu wypożyczalni sprzętu dla studentów z niepełnosprawnością [Link do Zarządzenia].

  • Dostępność Uczelni
    Dokładamy wszelkich starań, aby nasi studenci mogli swobodnie poruszać się po terenie Uczelni i korzystać z jej zasobów.
  • Dojazd i parking
    Uczelnia dysponuje parkingiem, na którym wyznaczone są specjalne miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Dostęp do sal dydaktycznych
    W celu zapewnienia płynnego dostępu do sal dydaktycznych, prosimy o kontakt z pracownikiem Dziekanatu przed planowanymi zajęciami. Pracownicy Dziekanatu przekażą niezbędne informacje pracownikom ochrony, którzy posiadają uprawnienia do obsługi wind w budynku, co umożliwi Państwu swobodne przemieszczanie się po Uczelni.
  • Obsługa spraw administracyjnych
    Studenci z niepełnosprawnościami mogą realizować wszelkie sprawy administracyjne w sali 101. Pomieszczenie to jest przystosowane do obsługi osób z ograniczoną mobilnością, co gwarantuje szybkie i efektywne wsparcie. W celu umówienia spotkania prosimy o wcześniejszy kontakt z Dziekanatem.

 

Stypendia dla osób z niepełnosprawnością

Każdy student z niepełnosprawnością posiadający aktualne Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, studiujący w systemie niestacjonarnym, może ubiegać się o stypendium specjalne. Świadczenie to przyznawane jest na wniosek studenta.

Kto może otrzymać stypendium?

Stypendium dla osób z niepełnosprawnością może otrzymać student posiadający jedno z niżej wymienionych orzeczeń:

  1. Orzeczenie o niepełnosprawności.
  2. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
  3. Orzeczenie o zaliczeniu do grupy inwalidów.
  4. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo o częściowej niezdolności do pracy.

Zasady przyznawania stypendium

  • Stypendium przyznawane jest w danym roku akademickim na okres 9 miesięcy (od października do czerwca, lub od marca do lutego dla rekrutacji zimowej). Decyzje wydawane są na poszczególne semestry.
  • Jeśli orzeczenie o niepełnosprawności jest wydane na czas oznaczony, stypendium przyznaje się na okres nie dłuższy niż ważność orzeczenia.
  • W przypadku przedłożenia w ciągu tego samego roku akademickiego zaświadczenia o niepełnosprawności, będącego kontynuacją poprzedniego, stypendium przyznaje się, na wniosek studenta, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciło ważność poprzednie zaświadczenie.
  • Student studiujący równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać stypendium dla osób z niepełnosprawnością tylko na jednym, wskazanym przez studenta kierunku studiów i uczelni.
Więcej o stypendiach

 


Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące dostępności lub wsparcia dla studentów ze szczególnymi potrzebami, zachęcamy do kontaktu z Pełnomocnikiem Rektora lub Dziekanatem. Jesteśmy tutaj, aby pomóc!

ul. Wrocławska 10
58-309 Wałbrzych