• slidebg1 Studia licencjackie Studia inżynierskie Studia magisterskie Studia podyplomowe
  • darkblurbg
  • slidebg1
  • darkblurbg
  • slidebg1
  • darkblurbg
WSZIP Uczelnia nr 1 w regionie! wśród uczelni niepublicznych
Poradnik

Gdzie szukać pracy?

Szukanie pracy nie jest rzeczą łatwą. Centrum Kreowania Kariery chciałoby Ci w tym pomóc . Zapoznaj się z naszymi poradami, jak skutecznie starać się o zatrudnienie. Na przestrzeni stuleci zmieniły się techniki szukania pracy. Przyjrzymy się współczesnym tendencjom i spróbujemy wybrać coś dla Ciebie.

Internet
"Najlepsi klikają" - tak reklamuje się jedna z agencji doradztwa personalnego, która poszukuje kandydatów przez Internet. Rzeczywiście dla mających dostęp do globalnej sieci, jest to najprostszy, najszybszy i najskuteczniejszy środek kojarzenia pracowników i pracodawców. Do wyboru masz wiele serwisów, prowadzonych przez specjalistyczne firmy lub przez portale. Możesz też klikać na stronach www interesujących Cię firm. Możesz to sprawdzić u nas w linku „Informacje z rynku pracy”.

Znajomości
Dawniej była to często jedyna forma zatrudnienia. Protekcja zastępowała rekomendacje, a raz znaleziona posada często wystarczała do końca życia i przekazywana zostawała z pokolenia na pokolenie. Jednak te czasy już minęły. W dalszym ciągu jednak można posłużyć się znajomymi. Oczywiście nie dla protekcji, ale po to, aby nas zarekomendowli. Często wiedzą też o wolnych miejscach, więc warto to wykorzystać.

Kontakt bezpośredni
Nie ma nic bardziej skutecznego niż bezpośredni kontakt z Twoim wymarzonym pracodawcą. Od kandydata wymaga jednak nie lada determinacji. Oznacza to kształcenie się i specjalizację pod konkretne stanowisko i wymagania firmy. Jedyną przeszkodą może być to, że firma w danej chwili nie potrzebuje nikogo na twoją wymarzoną pozycję. Ale jeśli ktoś chce pracować w danej firmie, czemu nie poczekać.

Agencje doradztwa personalnego
Są to firmy skupiające specjalistów od rynku pracy i zarządzania kadrami. Potrafią bardzo dobrze przygotować do poszukiwania i zdobycia pracy. Mają też bardzo dobre rozeznanie w aktualnych trendach i ofertach. Jest to bardzo skuteczna forma poszukiwania pracy, aczkolwiek czasochłonna.

Ogłoszenia prasowe
Chyba najbardziej popularna forma poszukiwania pracy w naszym kraju. Przestrzegamy przed umieszczaniem ogłoszeń: "szukam pracy". Może to świadczyć o twojej nieporadności i stawia Cię w nieciekawej pozycji. Na ogłoszenia należy odpowiadać jak najszybciej i stosować się do zawartych w nich instrukcji. Wymagania są zwykle elastyczne, a warunki można uzgodnić. Należy więc próbować, ile się da.

Biura Karier
Dobra metoda dla studentów i świeżo upieczonych absolwentów wyższych uczelni. Biura Karier organizują szkolenia, pozyskują oferty pracy i staży. Służą jako ośrodki informacji, doradztwa oraz pośrednictwa pracy.

Targi pracy
Targi umożliwiają zapoznanie się z ofertami różnych firm, przeważnie renomowanych pracodawców. Na targach można nawiązać wiele ciekawych kontaktów. Można także "załapać się" na staż lub na ciekawe szkolenia. W perspektywie długoterminowej - warto spróbować.


ABC poszukiwania pracy


Zastanówmy się nad podstawowymi zasadami ułatwiającymi znalezienie pracy - czyli nad "A-B-C" poszukiwania pracy.

Aktywność Aby znaleźć pracę musisz być aktywny, wykorzystać wszelkie dostępne możliwości i osoby mogące Ci pomóc. Jeśli będziesz siedział i czekał, aż praca sama Ciebie znajdzie możesz się rozczarować.
Bądź więc aktywny - planuj i działaj!
Bezpośredniość Najlepsze są bezpośrednie, osobiste kontakty. Zamiast czekać na pomoc innych, pomóż sobie sam - działając.
Idź osobiście do znajomych, pracodawcy, urzędu pracy i porozmawiaj o tym, że szukasz pracy.
Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu!
Cierpliwość Nawet jeśli będziesz bardzo aktywny i będziesz działał w sposób bezpośredni, to może zdarzyć się, że na znalezienie odpowiedniej pracy trzeba będzie trochę poczekać.
Metody, których użyjesz do poszukiwania pracy na pewno przyniosą pożądane rezultaty, ale potrzeba na to czasu. Musisz się z tym liczyć i uzbroić się w cierpliwość!

Plan działania

Zacznij od spisu swoich atutów zawodowych i porównaj je z możliwościami rynku pracy (nieodzowna będzie lektura prasy, szczególnie ofert zatrudnienia oraz pozyskiwanie informacji z innych źródeł). Do atutów, jakie posiadasz, oprócz wykształcenia i wiedzy, zaliczyć można Twoje cechy osobowe i umiejętności uniwersalne. Pracodawcy szczególnie cenią sobie u młodych pracowników: uczciwość, systematyczność, odpowiedzialność, lojalność, zdolności adaptacyjne, odporność na stres, operatywność, samodzielność, ale i współpracę grupową, komunikatywność, myślenie analityczne i strategiczne, otwartość intelektualną, sztukę negocjacji, pewność w wyrażaniu opinii, dążność do podejmowania ryzyka.

Chcesz wybrać rodzaj pracy, przedstawić swoją kandydaturę do pracy przyszłemu pracodawcy - musisz przede wszystkim wiedzieć czego chcesz. Powinieneś znać, uświadamiać sobie, czego oczekujesz od przyszłej pracy, jakie wartości chcesz w niej realizować, jakie właściwości pracy są dla Ciebie ważne i co chciałbyś robić. Z drugiej strony co masz do zaoferowania przyszłemu pracodawcy, czyli:
jakie są Twoje mocne strony (atuty)?
co umiesz robić bardzo dobrze i dobrze?
jakie masz predyspozycje i zdolności?
jakie masz walory umysłowe i fizyczne?
jak szybko uczysz się nowych rzeczy?
We współczesnym świecie ludzie zmieniają pracę średnio co 5 lat - wykonywanie jednej i tej samej pracy przez całe życie stało się już niemożliwe. Wiele zawodów przestaje już istnieć, a powstają wciąż nowe - ważne jest to, że nabyte umiejętności mogą być stale wykorzystywane w nowym środowisku pracy.

Umiejętność to każda czynność, którą potrafimy wykonywać. Pewne umiejętności już posiadasz. Na przykład jeśli umiesz pływać, to jest twoja umiejętność. Potrafisz dobrze obsługiwać komputer, znasz poszczególne programy komputerowe - to następna umiejętność. Zdolność to możliwość szybkiego zdobycia umiejętności Ludzie mają różne umiejętności i różne uzdolnienia. Masz większą pewność, że powiedzie Ci się w pracy, do której wykonywania potrzebne są umiejętności, które już posiadasz lub uzdolnienia, dzięki którym je zdobędziesz.

Zdolność to możliwość szybkiego zdobycia umiejętnościLudzie mają różne umiejętności i różne uzdolnienia. Masz większą pewność, że powiedzie Ci się w pracy, do której wykonywania potrzebne są umiejętności, które już posiadasz lub uzdolnienia, dzięki którym je zdobędziesz.

Asertywność jeżeli bronisz swoich podstawowych praw i jednocześnie respektujesz prawa innych, jesteś osobą asertywną. Ludzie prezentujący postawę asertywną kontrolują swoje życie w sposób pozytywny i niezagrażający innym. Nie są ani agresywni ani bierni. Nie pozwalają, aby inni manipulowali nimi. Osoby, które nauczą się zachowywać asertywnie, będą odczuwały większy szacunek do samych siebie, nabiorą więcej pewności siebie.

Osoby asertywne odnoszą największy sukces w kontaktach z innymi ludźmi. Wynika to z faktu, iż:
trudno je zniechęcić,
potrafią mówić za siebie,
nie martwią innych ludzi,
wiedzą czego chcą.
Ludzie mają tendencję do zachowywania się w sposób:
uległy (nieasertywny) - nie bronią swoich praw, ale szanują prawa innych,
agresywny - bronią swoich praw, ale nie szanują praw innych,
asertywny - bronią swoich praw i szanują prawa innych.


Prawa asertywności
Masz prawo być traktowany z szacunkiem.
Masz prawo oceniać swoje zachowanie, myśli i uczucia i ponosić za nie odpowiedzialność.
Nie musisz podawać żadnych powodów ani wymówek w celu usprawiedliwienia swego zachowania.
Masz prawo osądzić, czy jesteś zobowiązany do rozwiązywania problemów innych ludzi. Masz prawo zmienić zdanie.
Masz prawo powiedzieć "nie wiem".
Masz prawo być niezależnym od dobrej woli innych ludzi, z którymi współpracujesz.
Masz prawo być irracjonalny w podejmowaniu decyzji.
Masz prawo powiedzieć "nie rozumiem".
Masz prawo powiedzieć "to mnie nie obchodzi".
Masz prawo powiedzieć "nie", nie czując się z tego powodu winnym.
Masz prawo do korzystania ze swych praw.

Dokumenty niezbędne przy poszukiwaniu pracy

Stojąc przed decyzją wyboru zawodu, podjęcia pracy, czy zaplanowania swojej kariery zawodowej, musisz poszerzyć wiedzę w tym zakresie.

Gromadząc wiadomości na ten temat, opracuj indywidualny plan efektywnego poszukiwania pracy. Niezależnie, jaki sposób osiągnięcia celu wybierzesz, w każdym przypadku koniecznie przygotuj odpowiednie dokumenty niezbędne przy zatrudnieniu. Takie jak:
życiorys,
podanie, list motywacyjny,
własną ofertę pracy,
odpowiedź na ofertę prasową,
kwestionariusz osobowy,
dodatkowe dokumenty wspomagające efektywne poszukiwanie pracy,
podziękowanie za spotkanie,
referencje.

facebook